Reformer Pilates Nedir?

Normal pilatesten oldukça farklı olan reformer pilates, mat kullanımı yerine aletlerin yardımıyla yapılmaktadır. Özel olarak tasarlanmış aletler sayesinde vücudun “kendi ağırlığıyla” güç, dayanıklılık ve esneklik kazanmasını hedeflemektedir. Aletli pilatesin mekanizmasındaki yaylar kişinin vücuduna, yaşına, boyuna, kas ve kemik sistemine özel olarak ayarlanır. Bu mekanizma sayesinde hem fiziksel hem de mental olarak iyileşmenizi öngören pek çok egzersiz hareketi yapmanız mümkün hale gelir.

Reformer pilates zayıflatır mı?

Reformer pilatesin yararları saymakla bitmiyor. Aletli pilates yapmaya başlayanların en büyük merakı ise zayıflayıp zayıflamayacakları oluyor. Cardio egzersizi olmayan reformer pilateste kalori yakılması hedeflenmese de kişinin yağ yakması ve sıkılaşması mümkündür. Yapılan hareketler özellikle karın bölgesinde ve bacaklarda incelmeyle sonuçlanır. Reformer pilates egzersizleri vücudun şekle girmesinin yanında kilo vermeyi destekleyen hareketler içerir.

Reformer Ve Pilates Arasında Ne Fark Vardır?

Reformer pilatesin, mat pilatesten çok farklı olduğunun düşünülmesi bir yanılgıdır. Birbirine göre üstün yanları olabilir ancak temelde amaç omurga ve nefes düzgünlüğünün sağlanarak egzersizin doğru bir akış içerisinde yapılmasıdır.

Mat pilates egzersizleri için seçilen materyaller (top, bant, halka vs.) egzersizin çeşitliliğini sağlamak ve egzersizin şiddetini arttırmak için kullanılır. Reformer, cadillac, chair gibi sistemler de pilates egzersizleri için bir materyaldir ve kullanım amacı diğer materyallerden farklı değildir.

Reformer gibi aletli sistemlerin top ve bant gibi materyallerden tek farkı vücuda daha hızlı bir şekilde form kazandırmasıdır. Ancak mat pilates yapabilen her birey Reformer Pilates de yapabilir genellemesini yapmak doğru değildir.

Reformer Pilates Kimler Yapabilir ?

Bazı kas gruplarının çalışması sırasında; bir takım avantajlar sağlayan Reformer, yanlış ve dikkatsiz yapıldığında sakatlıklara da zemin oluşturur. Bu sebeple Reformer egzersizlerine başlamadan önce, kişinin vücut orta hat yerleşimi, nefes prensibi ve omurga kontrolü sağlanmış olup matta belli bir süre yeterli kas kuvveti elde edilene kadar çalışılmalıdır. Matta çalışılacak süre kişinin vücut algısına, kas kuvvetine ve bize hangi sorun ile başvurduğuna göre değişmektedir. Ayrıca kişinin program öncesi mutlaka detaylıca değerlendirilerek; hem şikâyetleri hem de vücut yerleşim alışkanlıkları ve hataları tespit edilmelidir.

Skolyoz(Omurga eğriliği) ve Kifoz gibi 3 boyutlu egzersiz tedavisinin(Schroth Method) uygulanması gereken durumlarda reformer tercih edilmemelidir.

Ankilozan Spondilit, Spondilozis, bel boyun fıtıkları, düzleşmeler gibi omurga problemlerinde, operasyon sonrasındaki dönemlerde doktorunuz veya fizyoterapistinizden onay alınmadan reformer pilates tercih edilmemelidir.