Mat Pilates Mi Yoksa Reformer Pilates Mi?

Pilates’in ana kas gruplarının gücünü, esnekliği, hareketliliği, dengeyi ve kas tonusunu iyileştirdiği artık kanıtlanmış bir gerçektir. Ancak herkesin hem stüdyomuzda hem de dışarıda en çok yönelttiği sorulardan biri Pilates yaparken Mat mı yoksa Reformer mı kullanmak daha etkili? oluyor. Hem Mat hem de Reformer antrenmanları benzer faydalar sağladığından, birçok kişinin (hem Pilates’e yeni başlayanlar hem de düzenli devam edenler) mevcut hedefleri ve yetenekleri için hangi formun doğru olduğu konusunda kafalarının karışması aslında şaşırtıcı bir durum değil. Başlıca farklılıkların neler olduğunu ve hangisini seçmeniz gerektiğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Mat ve Reformer Arasındaki Benzerlikler ve Farklılıklar Neler?

Hem Mat hem de Reformer Pilates, ana kas gruplarınızın tamamına odaklanarak hem vücudunuzun dirençli olmasını hem de ayrı ayrı her bir kas grubunu güçlendirmek için faydalıdır. Her iki yöntem de sizi vücudunuzun güç merkezinden hareketleri başlatmanız için eğitir. Bu durum hemen günlük aktivitelerinize yansır ve daha önce zorlandığınız aktivitelerin kolaylaştığını farkedersiniz.

Mat üzerinde yaptığınız egzersizlerin benzerlerini Reformer üzerinde de gerçekleştirebilirsiniz. Ancak egzersizlerin oldukça farklı bir yapıda gerçekleştiğini hemen farkediyor olacaksınız. Mat üzerinde yapılan egzersizler için vücut, kendi ağırlığını kullanırken, Reformer ile yapılan egzersizler sırasında, makinenin bir parçasını oluşturan yaylar kullanılır. İşte bu yaylar Pilates egzersizlerine direnç katar.

Özetlemek gerekirse; bir Mat üzerinde çalışmak, herhangi bir dış yardım veya ekipman olmadan fiziksel sınırlamaları aşabileceğiniz bir ortam yaratır. Bu durum, herhangi bir yardım almadığınız için zaman içinde dengenizi ve kararlılığınızı daha iyi artırabilir.

Öte yandan, Reformer ile çalışmanız, egzersizleri doğru şekilde yapmanız açısından size daha fazla yardım sağlayabilir. Ayrıca, Reformer, direnci önemli ölçüde artırmak için yayların ve kasnakların ek avantajına sahiptir.

FG Pilates kurucusu ve deneyimli Pilates eğitmeni Figen Yıldırım, Pilatesin sırt ve bel ağrılarını gidermesi konusunda şunları söylüyor;

Pilatese yeni başlayan bireylerde kişideki farkındalığı oluşturmak adına Reformer çok iyi bir yardımcı ekipmandır, kişinin kas gücü ve kas kontrolü arttıkça Mat egzersizleri de programa dahil edilir. Aslında şunu söyleyebilirim, Reformer üzerinde bazı hareketleri kişiye yaptırabilmek için Mat egzersizleri şarttır. Mat üzerinde bir takım egzersizleri kişiye yaptırabilmek için de Reformer ile kişiyi hazırlamamız gerekebilir. Pilates söz konusu olduğunda Mat ve Reformer birbirini tamamlayan iki parçadır.“

Mat Pilates tam olarak nedir?

Mat üzerinde Pilates, Pilates’in en erişilebilir şeklidir ve yumuşak bir yüzey ve bir mat dışında hiçbir şey gerektirmez. Fiziksel olarak zorlu olsa da, egzersizler tüm zindelik seviyeleri ve yaşam aşamaları için sonsuz bir şekilde uyarlanabilir. Ancak, ileri düzey Mat üzerinde egzersizler, destekleyici bir ekipman olmadığı için sizi çok zorlayabilir. Bir ekipman yerine sadece Mat üzerinde Pilates yapmak heyecan verici veya zorlayıcı görünmese de, birçok kişi için sonuçlar (gelişmiş güç, duruş, çeviklik, esneklik, tonlanmış kaslar) sadece birkaç seans sonrasında görünür hale gelmektedir.

Ayrıca unutulmamalıdır ki, mat üzerinde yapılan egzersizler, tüm Pilates egzersiz sisteminin temelidir. Genel olarak, Mat Pilates yaptığınızda, karnınızı, alt ve üst sırt kaslarınızı rahatlıkla çalıştırabilirsiniz.

Mat üzerindeyken, vücut ağırlığınız yerçekimine karşı direnç sağlayarak antrenmanlarınızı birçok durumda daha zor hale getirir. Her hangi başka bir ekipmandan destek almadığınız için vücudunuzun tüm kontrolü sizdedir ve kendi kendinize meydan okumanız söz konusudur. Mat üzerinde yapılan Pilates, egzersizler sırasında kaslarınızı nasıl kontrol edeceğinizi öğrenmeye vurgu yaptığı için yeni başlayanlar için harika bir seçenektir.

Reformer Pilates tam olarak nedir?

Reformer Pilates, Mat Pilates’e egzersiz tiplerine bakıldığında çok benzer ancak yapısal olarak çok farklıdır. Reformer adını verdiğimiz makine; kayar bir taşıyıcıya, kayışlara ve kasnaklara sahip dar bir yatağı andırır ve egzersizler sırasında size destek verir. Makinenin bir parçasını oluşturan yayların kullanılmasıyla Pilates egzersizlerine ayrıca direnç eklenir.

Reformer, mevcut egzersizlere çok daha fazla çeşitlilik sağlar. Egzersizler genellikle kasları oluşturmak ve güçlendirmek için ideal olan ve eklemler boyunca stabiliteyi artıran geniş bir hareket aralığına odaklanır. Böylece Reformer vücudunuzda çok daha fazla alan üzerinde çalışmanızı sağlar.

Ayrıca, Reformer, vücudun uygun forma girmesine yardımcı olarak vücut için bir destek sistemi görevi görür. Makinenin bir parçasını oluşturan yayları kullanarak Pilates egzersizlerinde direnci ayarlayabilirsiniz. Örnek olarak, daha büyük kas gruplarında güç oluşturmak için ekstra yaylar eklenebilir veya stabilize edici kaslara meydan okumak için daha düşük yaylar kullanılabilir. Bu durumda, antrenmanın zorluk seviyesi bir kişiden diğerine önemli ölçüde değişmektedir. Makinenin sağladığı bu özellik sayesinde, herhangi bir kişi (sınırlı bir hareket veya yaralanma aralığı olanlar dahil) egzersizleri güvenli bir şekilde tamamlayabilir.

Sadece bu kadar da değil, makine üzerindeki kasnak ve yay sisteminin oluşturduğu direnç sayesinde, aynı zamanda, mevcut egzersiz repertuarı Mat üzerinde yapılan Pilates’e göre çok daha fazla artırılmıştır. Elbete bu durum vücudunuzu çalıştırırken çok daha fazla çeşitlilik sağlar. Reformer üzerinde hemen hemen her pozisyonda çok basitten ileri seviyeye kadar hareketler gerçekleştirebilirsiniz. Reformer ayrıca, istenildiğinde, Mat üzerinde yapılan egzersizlerden daha zorlu bir güç ve dayanıklılık çalışması sunarak daha kısa sürede görünür sonuçlara yol açar.