Hamilelikte Pilates Yapılır Mı?

Pilates, hamilelik sürecinde sürekli değişim geçiren vücudunuz için harika bir tüm vücut egzersiz sistemidir. Çünkü Pilates, özellikle nefesinize odaklanmanızı sağlar. Bu sayede, vücudunuzun yapısını desteklemek için güç, hareketlilik ve esnekliği dengelemenizi sağlar.

Her hamilelik benzersiz bir deneyimdir, bu nedenle tipik bir Pilates egzersizi çoğu hamile insan için uygun olmayacaktır. Ancak Pilates geniş ve değişken bir egzersiz çeşitliliğine sahiptir. Doğum öncesi ve sonrası Pilates eğitimi konusunda uzmanlaşmış bir eğitmen ile gönül rahatlığı ile Pilatesin tüm faydalarından yararlanabilirsiniz.

Prenatal adı verilen doğum öncesi Pilates, sizi hamilelik döneminin tüm süreçlerine ve doğuma hazırlar. Özellikle doğum sonrası vücudun hızlı bir şekilde kendini toplamasını ve pelvik taban sağlığını destekler. Diastazis Rekti, (karın bölgesinin sol ve sağ ön yüzeyini tutan rektus abdominis kasları arasında ayrılma ve üst orta hat karında yaygın bir çıkıntı ile karakterize bir bozukluktur) önlenmesine veya yönetilmesine de yardımcı olur.

Hamilelik sırasında Pilates uygulamasının faydaları ve rutininize dahil etmek için ipuçları hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Pilates egzersizleri hamilelik sırasında güvenli midir?

Yapılan bütün bilimsel çalışmalar, sağlıklı bir hamilelik sırasında fiziksel egzersizin minimum risk taşıdığını göstermiştir. Pilates, eklemleri stabilize etmeye yönelik düşük etkili çalışma temposuyla, hamilelikle ilgili tipik ağrı ve sızıların çoğunu ortadan kaldırabilir veya yönetilmesine yardımcı olabilir.

Ancak unutulmamalıdır ki, hamileyken herhangi bir egzersiz programına başlamadan veya devam etmeden önce her zaman bir doğum öncesi sağlık uzmanına danışmalısınız. Bazı kalp ve akciğer rahatsızlıkları, plasenta previa (plasentanın (bebeğin eşinin) rahim ağzını ve doğum yolunu kapatması) veya erken doğuma sebebiyet verecek durumlar, hamilelik için yüksek riskli olarak nitelendirilir. Sağlık durumunuz herhangi bir egzersiz yapmaya müsait değil ise doktorunuz veya sağlık danışmanınız bunu size bildirecektir. Bu durumda, hepsi olmasa da çoğu egzersizi yapmamanız önerilir.

Hamilelikte Pilatesin Faydaları

Vücudunuzda bir bebek büyümeye başladığında fizyolojik olarak çok fazla değişiklik olur. Hamile vücut, artan kan hacmi, kalp atış hızı ve kalp debisi yaşar ve nefes darlığı hissetmenize neden olur.

Pilates ile yaptığınız nefes egzersizleri, yalnızca sinir sistemini sakinleştirerek kan basıncını düşürmekle kalmaz, aynı zamanda doğumun zihinsel ve duygusal gücü için gerekli olan dayanıklılığın oluşturulmasına da yardımcı olur.

Pilatesin doğum sonrası iyileşmeye büyük oranda destek olduğu gözlemlenmiştir. Hamile olmadan önceki vücut yapınıza hızlıca geri dönmenizi sağlar.

Pilates, sezaryen yerine normal doğum yapma olasılığınızı da ciddi oranda artırır. Özellikle Pilates’in doğum sürecinde yaşanabilecek epizyotomi (doğumu kolaylaştırmak için yapılan kesi) ve preeklampsi (yüksek kan basıncı sebebiyle iç organ hasarı) gibi durumları ortadan kaldırabildiği görülmüştür.

Pilates, tüm bunlara ek olarak; karın, sırt ve pelvik tabanı çalıştırır. Vücut farkındalığını artırır, nefes alma ve nefes kordinasyonunuzu geliştirir. Böylece doğum sırasında sizi bebeği rahatça itmeye hazırlar. Aynı zamanda, doğum kiloları sebebiyle yaşanabilecek sırt ağrısını azaltır ve kaliteli uykuya yardımcı olur.

Bir diğer önemli konu da, yapılan Pilates egzersizlerin sadece anneye değil, aynı zamanda bebeğe de iyi gelmesidir. Hamile bir kişi, hamilelik sırasında güvenli bir şekilde egzersiz yapmaya devam ettiğinde, bebeği belirli hastalıklara daha az duyarlı hale gelir ve beyin büyüme ve gelişmesinde hızlı bir başlangıç ​​yapmasına fayda sağlar. Çalışmalar, hem daha önce hareketsiz kalmış olanlar hem de hevesli egzersiz yapanlar için hamilelik sırasında Pilates’in sayısız faydası olduğunu göstermiştir.